Magazin

Karikagyűrű szokások - melyik készen, melyik ujjon, hogyan válasszuk ki?

Moni's Diamond
Karikagyűrű szokások - melyik készen, melyik ujjon, hogyan válasszuk ki?

Az élethosszig tartó karikagyűrű kiválasztása fontos része a házasságra készülésnek, ám ugyanilyen érdekes momentum megismerni a hozzá kapcsolódó viselései és kiválasztási szokásokat. Kíváncsi vagy, hogy az eljegyzést követően miért a bal kezükön hordjuk, majd az esküvő után miért kerül át a jobb kezünkre?  íme egy tízes checklista, amit nem árt átböngésznetek. Karikagyűrű szokások - melyik…

Az élethosszig tartó karikagyűrű kiválasztása fontos része az esküvőre való készülődésnek, ám ugyanilyen érdekes momentum megismerni a hozzá kapcsolódó viselései és kiválasztási szokásokat.

Kíváncsi vagy, hogy az eljegyzést követően miért a bal kezükön hordjuk, majd az esküvő után miért kerül át a jobb kezünkre? Karikagyűrű szokások – melyik kézen, melyik ujjon, hogyan válasszuk ki?

KARIKAGYŰRŰ SZOKÁSOK A MAGYAR TRADÍCIÓKBAN

Magyarországon a XVIII. században még jegykendőt ajándékozása volt a szerelem kifejezője, ám az 1800-as években az ékszerfélék vették át a jegykendő helyét. Az 1900-as évekre már kizárólag gyűrűt használtak erre a célra, amely anyaga általában ezüst volt, és szív forma ékesítette. Egy lány akár több ajándék gyűrűt kaphatott és viselhetett egyszerre különféle udvarlótól is, ám a legkomolyabbtól aranyat kapott. Aki arany gyűrűt viselt, őt „elgyűrűzött” lánynak nevezték. Előbb a vőlegény vitt gyűrűt a menyasszonynak, ő még viszonzásul kendőt kapott, majd mindketten vettek egymásnak egyet vagy mindkettőt a vőlegény vásárolta.

A régi magyar szokások szerint a vőlegény nem vásárolt külön eljegyzési gyűrűt, hanem a pár közösen választotta ki a karikagyűrűt a lánykérést követően, amely egyben a majdani házassági gyűrűjük is lett. Mára az a felállás, hogy a férfi három gyűrűt vásárol az esküvő előtt: kettőt a nőnek, egyet magának.

MIT SZIMBOLIZÁL A KARIKAGYŰRŰ?

A karikagyűrű több ezer éve az örökkévalóság, a teljesség, a véget nem érő szerelem becses jelképe. Egy megszakítás nélküli kör, amelynek nincs eleje és vége. Eredete az egyiptomi civilizációig nyúlik vissza, ahol a legenda szerint egy fáraó szerelme jelképéül karikát formázó gyűrűvel ajándékozta meg kedvesét, majd hamarosan az ókori Rómában is elterjedt ez a szokás. A jegygyűrűt eleinte csak a hölgyek viselték, a 13. századtól vált elterjedtté, hogy mindkét házastárs hordja. Kezdetben kenderből, később már tartósabb anyagokból, elefántcsontból, majd bronzból vagy vasból készítették őket, ezzel jelképezve a frigy időtállóságát.

Ez a kör alakú ékszer darab tehát évezredek óta a végtelen szeretetet hivatott szimbolizálni. Két ember egymás iránti végeláthatatlan és egymásba olvadó szívdobbanását

A KARIKAGYŰRŰ A JEGYGYŰRŰ?

Napjainkban karikagyűrűnek hívjuk a jegygyűrűt, amely nem tévesztendő össze az eljegyzési gyűrűvel. A karikagyűrű a házassági gyűrűt jelenti, amit az esküvő napján a szerelmespár egymás ujjára húz. A párok választhatnak, hogy a vőlegény külön gyűrűt vásárol, amellyel megkéri a szerelme kezét (eljegyzési gyűrű), vagy mindketten felhúzzák a bal kezük gyűrűsujjára a karikagyűrűt az eljegyzés pillanatában, s az esküvői szertartás során teszik át ezt a jobb kéz gyűrűsujjára, így jelezve az immár végleges elköteleződést.

MIÉRT A NEGYEDIkK UJJON KELL VISELNI A KARIKAGYŰRŰT?

A hagyomány szerint azért a bal kezének gyűrűs ujjára kerül először a gyűrű, mert úgy vélték, hogy a bal kéz negyedik ujjából egy közvetlen ér vezet egészen a szívig, ezért ez az ujj kiváltképp alkalmas a szerelmet jelképező gyűrű viselésére. Ez az elképzelés a görög kultúrából származik, amit azóta az anatómiai tudományok megdöntöttek, mégis nagyon romantikus megközelítés. A reneszánszból származnak bizonyos asztrológiai hozzárendelések is, miszerint a negyedik ujj a Nap, Apolló köréhez tartozik, amely sok derűt és pozitív vonást tartalmaz.

Illetve az elmúlt évszázadokban mindegyik ujjhoz más-más tartalmat kapcsoltak. Érdekes megközelítés például, hogy sokáig minden ujjat más – tisztább vagy piszkosabb – tevékenységekre tartottak fenn, és negyedik ujj volt a gyűrűviselő ujj, a harmadikon viszont nem volt szabad gyűrűt viselni, mert az a „trágár, tisztátalan és megvetett” ujj volt. Tehát innen ered a gyűrűsujj kifejezés is.

MILYEN GYŰRŰVEL TÖRTÉNJEN A LÁNYKÉRÉS?

Manapság általában az eljegyzési gyűrűvel történik a lánykérés, majd később a pár közösen kiválasztja a karikagyűrűt, amelyet majd a házasságkötés alkalmával felhúznak egymás jobb kezének gyűrűsujjára. Az is előfordulhat azonban, hogy a lánykérés eleve a karikagyűrűvel történik, amely így először a bal kéz gyűrűsujjára kerül, majd a házasságkötéskor át a jobbra, és ebben az esetben jegygyűrűnek nevezzük a házasságkötésig az ékszert. A karikagyűrűk tradicionálisan aranyból készülnek.

Ha a lánykérés eleve a karikagyűrűvel történik, akkor a hagyomány szerint a jegygyűrűt az eljegyzést követően a jegyesek a bal kéz gyűrűsujján hordták, majd az esküvő után átkerült a jobb kéz negyedik ujjára. Ez a szokás mai napig helytálló lehet tehát, ha nem vásárolunk külön eljegyzési gyűrűt. Ha a leendő vőlegény lánykérő gyűrűvel kéri meg szíve választottját, akkor a karikagyűrűt általában együtt választják ki, házasságkötéskor pedig egymás jobb kezének gyűrűsujjára húzzák fel a gyűrűket.

MILYEN KARIKAGYŰRŰT VÁLASSZUNK?

Meggyőződésünk, hogy az egyedi karikagyűrű nem egy stílusirányzat, hanem maga a kiindulópont. Több mint egy évtizede dolgozunk azon, hogy a karikagyűrű kiválasztása ne csupán döntés, hanem különleges élmény is legyen. Minden nálunk készült gyűrűpár egyedi és megismételhetetlen, akárcsak a szerelmi történet, amelyet képvisel. Az arany színe, a karikagyűrű profilja, szélessége, felülete, a gyémántok száma és mérete – minden részlet személyre szabható, hogy a karikagyűrű ne csak az életre szóló igent, de a közös történetet is hűen szimbolizálja.

A Moni’s Diamond ékszerszakértői tervezni segítenek, nem választani, hogy az életre szóló gyűrűpár is olyan egyedi legyen, mint szerelmük története. A prémium karikagyűrűk magyarországi képviselőjeként Európa piacvezető márkáival várjuk Budapesten csupán néhány lépésre a Szent István Bazilikától és Balatonfüreden két helyszínen.

 

IDŐPONTFOGLALÁS

 

Az időpontfoglalás lehetőséget ad arra, hogy a kiválasztott idősávban csak Önökkel foglalkozzunk és különlegessé varázsoljuk az ékszervásárlást, az eljegyzési gyűrű, karikagyűrű tervezés élményét. Foglaljon időpontot és élvezze kizárólagos figyelmünket, szakértőink gondoskodását.

Időpontfoglalás online: https://www.monis.hu/idopontfoglalas
Időpontfoglalás telefonon: +36 70 427 0053